project-image
project-image

FİLTRELER

1.Hava Filtreleri

Hava Filtreleri, motorun yanma odasına gelen havanın, yabancı maddelerden (toz, nem vb.) max. oranda arındırılması için kullanılırlar.

Kaliteli ve uluslararası standartlarda üretilmiş Hava Filtreleri'nde kullanılan kağıtlar, %0.5 (binde beş) ile %10-15 (10.15mm) büyüklüğünde partikülleri tutmak üzere imal edilirler. Kağıdın kıvrımlı (plise) olması ise filtreleme yüzeyini arttırmak içindir.

Hava Filtresi'nin zamanında değiştirilmemesi sonucunda;
  • Sağlıklı yanma olmadığı için yakıt sarfiyatı artar.
  • Makine performansı düşer.
  • Aşınma hızlı olacağı için, motor ömrü azalır.
  • Egzoz emisyon değerleri yükselir.

2.Hidrolik Filtre

İş Makineleri, Endüstriyel Makinelerin Hidrolik devrelerinde kullanılan filtrelerdir.

Spin-On ve Eleman Tip diye sınıflandırılabilir. Ancak amaçları tektir, "Süzmek".

Sistemde dolaşan yağ içerisinde istenmeyen, çapak vb. partiküllerin süzülmesi için, yüksek basınca dayanıklı, hassas süzme yeteneğine sahip, özel imal edilmiş "Filtre kağıdı" kullanılır.

Günümüzde, hidrolik basınç sağlayan kompanentlerin, daha yüksek basınç ve çevrim sayısı ile çalışmaları, sistemleri daha hassas kılmaktadır.

Bu sebeplerlei Hidrolik sistemlerin, daha uzun ömürlü ve sağlıklı çalışabilmesi doğru ve iyi filtreleme mümkündür.

3.Yakıt Filtreleri

Muhtelif Sebeplerle (doldurma, boşaltma, nakliye...) yakıt içerisinde istenmeyen partikül, pislik vb. karışımları süzerek, yanma odasına temiz ve uygun miktarda yakıtın ulaşmasını sağlamak, motor ömrünü, makine performansını ve yakıt sarfiyatını önemle oranda etkiler.

TİER III- IV gibi yeni nesil motorlar, bilindiği üzere yakıt içeriği ve kalitesine hassas motorlardır. "Unit Enjekor"lerin ömrü yakıt kalitesi ile doğru orantılıdır.

Bu sebepler ile, Uluslararası standartlarda ve kaliteli filtre kullanmak maddi ve iş kayıplarınızın azalması anlamına gelir.

Yakıt Filtre Çeşitleri
  • 1.Yakıt Filtre Elemanları: Değiştirilebilir filtrelerdir. Motor üzerinde özel bir koruyucu içerisinde (housing) bulunurlar.
  • 2.Spin-On Filtreler: Motor bloğu üzerinde yer alan filtrelerdir. Koruyucu metal kısım (housing) ile komple imal edilir ve kullanılırlar.
  • 3.Ekolojik Yakıt Filtreleri: Geri dönüştürülebilen, çevreye duyarlı malzemelerden üretilmiştir. Kullanım şekli, yakıt filtre elemanları gibi ayni prensip ile çalışır.
  • 4.Yakıt Hattı Filtreleri: Direkt yakıt hattına bağlı olarak çalışan, metal veya plastik olarak üretilen filtre tipleridir.